Не е ясно колко от тях ще вземат изравнителна добавка до линията

...
Не е ясно колко от тях ще вземат изравнителна добавка до линията
Коментари Харесай

Хасан Адемов: И нашите пенсионери ще станат щастливи, когато доходът им стигне 80% от заплатата

Не е ясно какъв брой от тях ще вземат изравнителна добавка до линията на беднотия Ясно би трябвало да се обясни на обществото, че публичният ресурс би трябвало да стига до най-уязвимите 2,7 милиарда растеж на бюджета на ДОО за година е обезпокоителен, страдат опазване на здравето, обучение, сигурност, общините Дълговото финансиране на обществените системи е грях към идващите генерации След толкова изсипани пари за електронно управление в момента нито в в Национална агенция за приходите, нито в общественото министерство има надеждни интегрирани осведомителни източници и регистри, които да имат връзка помежду си и въз основата на които да се вземат управнически решения
- Г- н Адемов, съгласно испанска ранглиста сме на 5-о място в Европейски Съюз по прелест за непознатите пенсионери. Според друга обаче единствено 6% от българите чакат да живеят добре с пенсиите си. С какво сме толкоз атрактивни за непознатите и по кое време българите ще почустват, че имат европейски пенсии?

- Тази пета позиция наподобява изненадваща за мнозина пенсионери в България. Критериите, които са употребявани, са отредили това влиятелно място, само че истината е, че неодобрение от пенсионните системи има в съвсем всички страни.

Нашата пенсионна система е привлекателна поради солидарния ѝ темперамент, наложителното обезпечаване и обсега на всички осигурителни опасности. Друг е въпросът с размера на получаваните пенсионни приходи. Тук към този момент сме очевидци на друг вид неодобрение поради политически решения, довели до накърняване на чувството за правдивост.

За да се почувстват добре в България нашите пенсионери, би трябвало да получават най-малко 75-80% заместващ приход от този преди пенсиониране.

- Те получиха 12% нарастване от 1 юли, само че 330 хиляди останаха под линията на беднотия. Финансовият министър Асен Василев разгласи, че за най-ниските пенсии ще се търси друго решение - доплащане през обществената система. Това положително решение ли ще е?

- Догодина се планува линията на беднотия да се усили с 22 лева и да стане 526 лева Така пенсиите на най-малък размер и тези, несвързани с трудова активност, още веднъж ще бъдат под новата граница на беднотия.

Когато високопоставени лица от ръководещите приказват самодоволно, че няма пенсии под линията на беднотия, би трябвало да знаят, че с изключение на трудови има пенсии, несвързани с трудова активност, които се финансират напълно за сметка на държавния бюджет. Около 346 млн. лв. е бюджетът през тази година за този тип пенсии. В групата влизат тези за военна и гражданска неработоспособност, обществената инвалидна пенсия, наследствените, лични пенсии, както и тези за особени заслуги. По-голямата част от тях нямат връзка с осигурителния принос, а са % от минималната или обществената за напреднала възраст.

Тези пенсии са в обособен фонд, само че са част от консолидирания бюджет на държавното публично обезпечаване. И тук поражда естественият въпрос - за какво не са в общественото подкрепяне? Отговорът мъчно може да се даде, тъй като подпомагането работи с други категории - с изключение на рентабилен аршин има и оценка на имуществото, на самостоятелните потребности, гледат се и приходи от наем и доста други сходни.

При тези правила не е ясно каква част и кои от пенсионерите ще получат така наречен изравнителна сума до линията на беднотия. Необходим е упорит и самоуверен новаторски метод и въвеждане на непопулярни ограничения. Досега “сглобката ” на ръководещите не демонстрира признаци за кураж за промени.

Със сигурност тази концепция ще срещне мощна социална опозиция, в случай че не бъде добре разяснена. Много ясно би трябвало да се изясни на обществото какви са задачите на този нов метод - точно фокусиране на обществените запаси до най-нуждаещите се уязвими групи, превъзмогването на структурни дефицити, които да оправдават чувството за правдивост, по-голяма бистрота и възобновяване на доверието в системата или просто поредна мярка за орязване на разноски. Това е политически въпрос и изисква правилен отговор. В момента нито в Национална агенция за приходите, нито в общественото министерство има надеждни интегрирани осведомителни източници и регистри, които да имат връзка между тях и въз основата на които да се вземат управнически решения.

Такава информация има, само че тя е разпръсната и след изхарчени милиарди чака най-сетне да се свърже в границите на Електронното държавно управление.

А и по този метод спомагателна добавка няма да има за предприемчиви хора, които са положили старания и са вложили, а в този момент поради наем или лихва няма да получи спомагателна добавка. Много са причините срещу, въпрос на воля и управнически хъс е дружно с специалисти и обществени сътрудници да се намерят правилните решения, които да оправдават чувството за правдивост.

- А по какъв начин може да се излезе от този обаян кръг на бедността?

- Около 1,5 млн. българи живеят с приходи под линията на беднотия, само че няма магическа пръчка, с която да се откри отговорът. В обществената сфера чудеса не се случват.

Изходът от тази обстановка може да бъде открит благодарение на вложения по линия на Европейската взаимност, би трябвало и вътрешно финансиране във високи технологии, които имат огромна добавена стойност. Това ще докара до приходи, близки най-малко до средноевропейските, съществени приходи в обществените фондове и от там по-високи равнища на обществена отбрана.

Всички известни решения в обществената сфера без оценка на въздействието, без стабилно финансиране и с прекачване на заплащания към последващи генерации са опит за добиване на конюнктурни краткотрайни политически дивиденти, само че цената е висока и се заплаща и от идващите генерации. Дълговото финансиране на обществените системи е грях към идващите генерации.

- Бюджетът на държавното публично обезпечаване мина на първо четене, единствената оригиналност е минималните осигуровки да са 780 лева Опасявате ли се от наддаване на партиите за второто четене, тъй като се задават следващи избори - този път локални?

- Бюджетната процедура постоянно допуска изненади. Особено когато няма ясно образувано ръководещо болшинство и надеждно написани управнически цели. Тогава плаващи болшинства могат да извърнат бюджета с хастара на открито, изключително в обстановка преди избори.

Управляващите употребяват бюджета на ДОО, импортиран от служебния кабинет, тъй като в противоположен случай би трябвало да дават отговор на тежки въпроси.

- Какви?

- Защо приходите, спрямо осъществяването на бюджета за 2022-а, се планува да нарастват с към 1,55 милиарда лева, а разноските се усилват с рекордните за една година 3,7 милиарда лева и кой ще заплаща прехвърлянето от държавния бюджет към този на ДОО. А последният към този момент доближава извънредно сериозна сума от 10, 375 милиарда лева, като растежът тук единствено за година е близо 2,7 милиарда лева Темпът на повишаването е стеснителен, тъй като по този начин страдат и други системи - опазване на здравето, обучение, защита и сигурност, общини и други.

Друг стеснителен факт е приближаването на една ръка разстояние на минималната пенсия за стаж и възраст със междинната. Това са хора с друг принос, само че поради политически решения и предизборни популизми ускоряваме недоверието в системата и накърняваме чувството за правдивост.

В обществената сфера мъчно могат да бъдат открити изцяло обективни решения, значимото е те да бъдат по- малко несправедливи.

Тази числова композиция, наречена план на бюджет на ДОО, направена от служебния кабинет въз основата на настоящото законодателство, съставлява самобитен смокинов лист за небалансираните и необезпечени финансово решения на политиците от ПП-ДБ в предходни управнически формати. Аргументите, че всички са подкрепили тези оферти, са несъстоятелни, тъй като главната част от отговорността постоянно се носи от ръководещите.

- През последните години всеки нов министър правеше промени на парче в пенсионната система и това докара до изкривяването ѝ. Какви бяха най-големите неточности? Трябва ли цялостна промяна и каква?

- Не единствено обществени министри, само че и финансови и доста политици са се упражнявали върху пенсионната система. Последните постоянни ръководещи от четворната коалиция от срещите в мола оповестиха, че би трябвало да създадат цялостен разбор на пенсионната система и да предложат нов модел в 6-месечен период. Не се случи.

Всеки, който желае да промени модела, би трябвало да знае, че това е уравнение с доста незнайни, изисква голям информативен масив, сериозна експертиза и съвременна изпреварваща визия. Не поучавам никого да се ангажира с сходна тематика. Дали са допускани неточности? Със сигурност.

Очакванията на създателите на настоящия модел бяха, че приходите ще нарастват с доста по-бързи темпове. Никой не е предполагал,че осигурителните вноски ще бъдат понижени от първичния вид с повече от 10%. През годините беше раздрана връзката сред принос и права. Виновниците са политическите решения, изключително тези с популистки ипредизборен привкус.

- Трябва ли да има смяна на швейцарското предписание?

- Златното швейцарско предписание съставлява съответствие сред растежа на междинния застрахователен приход и инфлацията. То действа съвършено в страни с улегнала, постоянна стопанска система. При нас следим през последните години изпреварващ растеж на осигурителния приход и като се изключи последните 2 година ниски равнища на инфлация. Имаше разнообразни оферти за смяна на съотношението, само че те не бяха признати. Мисля, че швейцарско предписание може да бъде добър инструмент за годишно осъвремененяване на пенсиите.

- Асен Василев заяви, че би трябвало да се търси формула за оптималния застрахователен приход. Един от разновидностите е така наречен немски модел - той да е привързан със междинния. Какво би трябвало да е решението тук?

- Още когато се обсъждаше бюджета за 2022 година, Асен Василев и ръководещите се ангажираха с правене на автоматизиран механизъм за установяване на оптималния застрахователен приход. Създаде се и работна група, само че нищо не беше решено.

Идеята с въвеждането на промяната от 2000 година бе оптималният застрахователен приход да е 10 пъти от минималната заплата. През годините тази концепция се поддържа от синдикатите и провокира смут у работодателите.

Добре е да има автоматизиран механизъм, само че той би трябвало да бъде направен от обществените сътрудници, а не от админи.

- Обезщетенията за безработица се резервират на сегашните равнища, а синдикатите желаят минималното да се усили от 18 на 23 лева Министърът даде обещание да намерения над този вид, само че бизнесът е изрично срещу - хората, които се обезпечават на минималната заплата, ще го получават, само че се подтикнало лежането на дивана на тези, които се обезпечават на по-ниски прагове.

- Обезщетенията за безработица би трябвало да поддържат избрани равнища на обществена отбрана. Разбира се, те би трябвало деликатно да бъдат разисквани, с цел да не демотивират безработните да търсят работа и приходи от труд. При сегашните равнища на безработица и липса на съответни подобаващи умения у безработните пазарът на труда изпитва сериозна нужда от работна мощ. Изобщо тематиката за трудовия пазар е доста сериозна и деликатно би трябвало да се огледат от всички страни проблемите. Обезщетенията, от една страна, би трябвало да задоволяват минимални витални потребности и от друга, да не бъдат демотивирани безработните в търсене на реализация на пазара на труда.

- От АИК дадоха и образец за източване на системата - единствено в Гоце Делчев с осигуровки хазната е ощетена с 10 млн. лева, тъй като имало хора, които отпътуват за една седмица във Франция с рейс - проведено, назначават се там на минимална заплата в някоя компания и се връщат назад и се записват като безработни у нас. Как може да се спрат тези порочни практики?

- Не считам, че има проблем на равнище законодателство. Още преди договарянията за участие в Европейския съюз България извърши всички условия и двете преговорни глави,отговорност за които имаше МТСП бяха затворени без забележки. В Европейския съюз работи тъй наречените открит способ за съгласуваност на системите за обществена сигурност, в границите на който способ всяка от страните членки има контактни точки на национално равнище, които обменят информация по всички проблеми. Ако има извършители, Националния застрахователен институт и контролните органи откриват такива нарушавания и ги рапортуват на прокуратурата. Отговорност имат и инспекторите от Инспекцията по труда и да не забравяме и сигналната функционалност на обществените сътрудници.

- Бизнесът да заплаща единствено първите два дни от болничните е друга концепция на ръководещите, по какъв начин ви се коства тя?

- Това предложение се прави по време на всяка бюджетна процедура и до момента няма решение, което да удовлетвори работодателите и Министерството на финансите. Тази мярка преди години беше въведена като антикризисна, само че си остана непрекъсната много години. Похвална е концепцията да се търсят и други решения при прецизирани финансови планове и разговор със обществените сътрудници. Темата за краткотрайната и трайна нетрудоспособност е тежка и изисква решение на систематичните проблеми, а не на парче.

- Предишното Народно заседание вкара формула за минималната работна заплата, която от 1 януари следващата година би трябвало да е 50% от междинната. Синдикатите желаят тя да се вдигне още в този момент, бизнесът е изрично срещу. В момента има и нова работна група за въвеждането на евродирективата за минимални и обективни приходи. Какво би трябвало да е решението?

- Решението на този проблем постоянно допуска разногласия сред работодателите и синдикатите. Политиците и изключително тези от левия набор считат тази тематика като само и единствено техен приоритет и избързаха през Кодекса на труда да решат този въпрос, отнемайки тази опция от обществените сътрудници и Министерски съвет. От 1 януари 2024 година според настоящото законодателство би трябвало да се дефинира като 50 % от междинната брутна работна заплата при потребление на визираните в закона референтни интервали.

Ако въпросната работна група си свърши работата и предложи вид за автоматизиран механизъм за установяване размер на минималната работна, според Европейската инструкция мисля, че това е най-хубавия вид. Всички останали импровизации по тази тематика са вероятни единствено в случай че регистрират и останалите критерии в Директивата, а освен междинната работна заплата. Този проблем не визира в огромна степен обществения бранш, само че работодателите в действителния бранш имат съществени възражения. И в този парламент има импортирано предложение за нарастване на минималната заплата от първи юли и следва да забележим дали ще получи поддръжка от народните представители. 

Визитка:
Роден на 24 януари 1953 година в Исперих През 1979 година приключва Медицинския университет във Варна и специализира анестезиология и реанимация  Депутат от Движение за права и свободи в 38-ото, 39-ото, 40-ото, 41-ото, 42-ото, 43-ото, 44-ото, 45- ото, 46-ото и 47-ото национално заседание Председател на парламентарната комисия по труда и обществената политика на няколко пъти през годините Зам.-председател на 41-ото Народно събрание Министър на труда и обществената политика в държавното управление на Пламен Орешарски
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР